Dobre praktyki w projektowaniu intranetów SharePoint

 
 

Dobre praktyki - Intranet SharePoint

Wnioski i doświadczenia z naszych projektów

Intranet SharePoint

1. Intranet to nie strona internetowa

Zasady i trendy projektowania stron internetowych mają tu mniejsze znaczenie z jednego prostego powodu - jeżeli uznać stronę internetową za jednostronną formę komunikacji z użytkownikiem (typowy charakter informacyjny), to intranet powinien stawiać na komunikację dwustronną. Przykładów dobrych praktyk projektowych trzeba więc częściej szukać nie w stronach firmowych, ale w portalach społecznościowych i w aplikacjach internetowych.

2. Użytkownik musi wracać, benefity muszą być widoczne

Intranet nie spełni swoich podstawowych funkcji, jeżeli pracownicy firmy nie będą go odwiedzać. A nie będą go odwiedzać jeżeli nie zapewni im codziennych korzyści. Bez względu, co to będzie - konkurs, mp3 z darmową piosenką do ściągnięcia czy motywujący cytat szefa - trzeba zapewnić temu elementowi ważne i widoczne miejsce na pierwszym ekranie intranetu.

3. Usuń niepotrzebne elementy, a nie ich styl

Jedną z aktualnych idei projektowania jest twierdzenie, że projekt jest kompletny, gdy zostaną z niego usunięte wszystkie niekluczowe elementy graficzne. Jednak nie należy wylewać dziecka z kąpielą, każdemu z ważnych elementów należy nadać taki styl, aby jednoznacznie wskazywał funkcję i w razie potrzeby odróżniał się od bloku tekstu (tagi, przyciski, nagłówki).

4. Optymalna nawigacja ≠ jedno rozwijane menu

Jeżeli użytkownik ma trafić szybko w określone miejsce intranetu, trzeba zapewnić mu odpowiednią nawigację. Zasada każdej funkcjonalności odległej na jedno kliknięcie nie jest oczywiście możliwa do zrealizowania. Natomiast można użytkownikowi umożliwić bardzo szybkie dotarcie do najważniejszych funkcji oraz ułatwić poruszanie się po pozostałych. Menu rozwijane na pewno jest potrzebne, ale na podstronach trzeba zapewnić menu boczne, które usprawnia poruszanie się obrębie aktualnego działu.

5. Jeżeli wszystkie zdjęcia są ważne, nie używaj slidera

Slidery nie działają. Kilka lat temu wzięto do ręki statystyki klikalności i okazało się, że drugie i kolejne zdjęcie ogląda tylko kilka procent odwiedzających, a przy automatycznych sliderach - maksymalnie 10%. Żaden z trzech głównych portali informacyjnych w PL (gazeta.pl, wp.pl i onet.pl) nie mają już slidera jako dominującego elementu pierwszej sekcji strony głównej.

6. Żywe kolory znów są w modzie

Co ciekawe - trendy wyznaczają tu bardziej systemy operacyjne telefonów niż strony internetowe. Ponieważ coraz więcej korzystamy ze smartfonów, bardziej kolorowe odsłony iOS, Androida i Windows Phone mają coraz większy wpływ na wygląd aplikacji internetowych i mobilnych. Białe lub jasnoszare tło dalej jest w modzie, ale bardzo istotne są jaskrawe kolorowe dodatki - przyciski, ikony, paski.

7. Zawartość intranetu jest zmienna

Projekt intranetu, którego zawartość aktualizuje się co najmniej kilka razy w tygodniu, musi być dostosowany do potencjalnej przyszłej zawartości. Dlatego zawsze trzeba opowiedzieć sobie na pytanie, czy zdjęcia będą na tyle duże, aby zmieściły się do planowanego dużego obszaru i nie stracą na jakości?

 

Autorem opracowania jest agencja True, współpracująca z HURO. Zapraszamy do kontaktu (rozwiązania SharePoint- intranet firmowy, obieg dokumentów, oprogramowanie na zamówienie - responsive web design) przy pomocy formularza na dole strony lub do odwiedzenia naszej strony poświęconej Microsoft SharePoint.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Dane kontaktowe